Ucyfrowione przedsiębiorstwa lepiej radzą sobie z kryzysem

73 proc. ankietowanych pracowników przedsiębiorstw przyznaje, że w dużym stopniu to rozwiązania IT pomogły im przetrwać kryzys – wynika z badania zrealizowanego przez Atman, operatora data center, wśród swoich klientów.

1 na 4 respondentów zamierza w przyszłości zwiększyć budżet na m.in. outsourcing usług IT. Dla zaledwie 6,5 proc. pracowników rozwiązania IT nie miały większego znaczenia przy występującym kryzysie.

– Obok 13 proc. bazujących w całości na rozwiązaniach IaaS (infrastrukturze jako usłudze), połowa naszych respondentów pracuje w środowiskach hybrydowych, czyli łączących infrastrukturę on-premises z zasobami IT w zewnętrznych centrach danych. Biorąc pod uwagę wysoką ocenę wsparcia, jakim dla firm była technologia w trakcie kryzysu, outsourcing i uwzględniający go rozproszony model architektury IT bez wątpienia zdają egzamin w każdych okolicznościach – komentuje Jarosław Łuczkiewicz, dyrektor marketingu Atmana.

Aż 65 proc. ankietowanych przyznało, że przedsiębiorstwa, w których pracują, korzystają w jakimś stopniu z rozwiązań chmurowych.

Co daje firmom outsourcing usług IT?

Jak pokazują wyniki badania, outsourcing dla wielu firm to nie tylko optymalizacja kosztów, ale i takie zalety jak: komfort skupienia się na swoim biznesie i stały dostęp do specjalistów i doradztwa technologicznego (po 27 proc.); dostęp do nowoczesnych rozwiązań (26 proc.); zwiększenie bezpieczeństwa IT i szybki czas reakcji w przypadku awarii (po mniej niż 25 proc. ankietowanych).

– Wyniki naszej ankiety wpisują się w szerszy, globalny kontekst. Według raportu Global Sourcing Association dotyczącego trendów w outsourcingu, decydenci znacznie bardziej koncentrują się obecnie na ogólnej wartości dla organizacji, a nie tylko na redukcji kosztów. Tak też dzieje się w Polsce, gdzie firmy coraz mocniej sięgają po kompetencje zewnętrzne po to, by zapewnić swoim środowiskom IT większy poziom elastyczności, wydajności oraz zagwarantować większe bezpieczeństwo technologiczne organizacji, zarówno w czasach normalnego działania, jak i w sytuacjach kryzysowych – tłumaczy Jarosław Łuczkiewicz.

Leave a Reply