Deloitte: coraz więcej firm będzie przenosić systemy finansowo-księgowe do chmury

Chociaż migrację danych do chmur w polskich firmach przeważnie inicjują dyrektorzy IT, a najbardziej sceptyczni są dyrektorzy finansowi (15 proc.) to eksperci wskazują, że CFO będą największymi beneficjentami tej technologii w przyszłości – wynika z raportu „Chmura publiczna w Polsce” autorstwa Deloitte i ICAN Institute przy wsparciu Google Cloud.

Ze wspomnianego raportu wynika, że połowa przedsiębiorstw wdraża technologię chmurową we własnym zakresie, z niewielkim wsparciem zewnętrznych dostawców. Z kolei co trzecie przedsiębiorstwo skorzystało z większej pomocy, a jedynie 15 proc. wdrożyło ją samodzielnie.

– Warto oprzeć się na doświadczeniach i współpracy z zewnętrznymi partnerami już na wczesnych etapach. Sukces, także finansowy, wdrożenia technologii chmurowych zależy głównie od prawidłowo przeprowadzonych procesów zarządzania zmianą w obszarze organizacyjnym oraz ludzkim, a także prawidłowej identyfikacji obszarów prawnych i podatkowych, o które należy zadbać już na etapie negocjowania umów. Jeśli w chmurze mają być przetwarzane dane osobowe, w szczególności dane klientów instytucji finansowych, proces wdrożenia może stanowić jeszcze większe wyzwanie ze względu na wymogi regulacyjne dotyczące ochrony konsumenta i jego danych osobowych, a także wymogi z zakresu cyberbezpieczeństwa – mówi Mateusz Ordyk, radca prawny, partner w kancelarii Deloitte Legal.

Aż 73 proc. firm, które korzystają z chmury publicznej, migrują do niej jedynie 1/5 swoich danych. Zaledwie 2 proc. przeniosły połowę danych, wśród których najczęściej pojawiały się m.in. rozwiązania biurowe (54 proc.) czy kopie zapasowe i archiwa (48 proc.).

– W najbliższych trzech latach aż 59 proc. dużych firm zamierza przenieść do chmury systemy finansowo-księgowe. Oznacza to, że dyrektorzy finansowi staną się bezpośrednimi beneficjentami takiej migracji. Wraz z wdrożeniem nowego systemu w chmurze usprawnieniu i automatyzacji mogą ulec procesy podatkowe w organizacji, co w efekcie pozwoli znacząco usprawnić działanie pionu finansowo-księgowego oraz ograniczyć ryzyko wystąpienia błędów w obszarze rozliczeń podatkowych. Daje to większy komfort dla CFO oraz Członków Zarządów, na których ciąży ryzyko odpowiedzialności osobistej za nieprawidłowości w obszarze podatkowym – mówi Anna Rączkowska, dyrektorw dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte.

Leave a Reply